Szynka puławska

Region wytwarzania – Lubelszczyzna

Udziec wieprzowy z młodych świń rasy puławskiej, pochodzącej od certyfikowanych hodowców, zarejestrowanych przez polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „Polsus” w Lublinie, który prowadzi księgi rasy. Świnię puławską wyhodowano w latach 20.ubiegłego wieku w Państwowym Instytucie Naukowym Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach, pod kierunkiem prof. Zdzisława Zabielskiego. Za rasę została uznana w 1935 roku. Była krzyżówką lokalnej prymitywnej świni z angielską rasą tłuszczowo-mięsną o spolszczonej nazwie „berkszyr”. Po wojnie, w celu podniesienia jakości mięsa, rasę uszlachetniono, krzyżując ją ze świnią wielką białą polską. Świnia puławska jest rasą typu mięsnego, szybko rosnącą, ma zdolność dużego odkładania tłuszczu międzymięśniowego, co sprawia, że mięso jest bardzo dobrej jakości. Jest odporna na choroby i stres, doskonale przystosowuje się do warunków środowiskowych i ma bardzo dobre zdolności reprodukcyjne.

Przed II wojną światową Markuszów słynął na całej Lubelszczyźnie z wyrobów wędliniarskich. Przed II wojną światową było tu ponad 20 zakładów rzeźniczych i masarskich. Te tradycje kontynuuje w FPHU Marysin czwarte pokolenie masarzy.

Szynka puławska wytwarzana jest z całego udźca wieprzowego, z młodych świń. Przygotowywana jest z kością lub bez kości, zawsze jednak jest to szynka „z nogą”, pokryta skórą. Mięso jest peklowane w naturalnej solance, na którą koniecznie musi być użyta dobrej jakości woda, z dodatkiem przypraw (m.in. pieprz, czosnek, majeranek), a następnie wędzone przez kilka dni w tradycyjny sposób, w komorze wędzarniczej opalanej drewnem liściastym. Sprzedawana jest przede wszystkim na zamówienie.


Producent:

Marian Burek,

FPHU Marysin,

Karminowa 1

21-002 Jastków 

woj. lubelskie.

tel.: 81 7426898

data publikacji: 23 czerwca 2024