Ser koryciński "swojski" - Podlasie

 

W 2012 r.  ser koryciński "swojski" został zarejestrowany jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Od 2005 r. jest wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych MRiRW, a w 2004 r. został uhonorowany Perłą w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo.

Zrzeszenie Producentów Sera Korycińskiego  złożyło wniosek o rejestrację sera korycińskiego "swojskiego" jako Chronionego Oznaczenia Geograficznego w 2010 r.

Miękki, dojrzewający ser krowi, wytwarzany w Korycinie i okolicach od niepamiętnych czasów przez  gospodynie  i gospodarzy. Sprzedawany niegdyś na targach i jarmarkach, dziś w eleganckich sklepach z żywnością regionalną i tradycyjną.

Jest to zółty ser dojrzewający. Jeden z niewielu serów wytwarzanych w Polsce z niepasteryzownego mleka. W jego skład wchodzi mleko, sół i podpuszczka oraz ewentualnie przyprawy i zioła, takie jak czosnek, papryka, kozieradka, oregano, itp. Ser ten może być sprzedawany bardzo świeży w 2-3 dni po  jego wytworzeniu, a może też dojrzewać przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni. Bardzo świeży ser, np. 2-dniowy, charakteryzuje się tym, że nadzwyczajnie skrzypi pod zębami, jest mocno gumowaty niczym mozarella i ma wspaniały maslany zapach. Wraz z dojrzewaniem, aromat sera staję się lekko orzechowy, ser staje się suchszy i bardziej słony.

Wytwarzany jest w gospodarstwach rodzinnych na Podlasiu w gminach Korycin, Janów i Suchowola. Aktualnie kilkunastu producentów z gmin Korycin, Janów i Suchowola wytwarza ser koryciński zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Ser koryciński swojski można kupić m.in w Warszawie u Bliklego, w budce z pieczywem obok Urzędu Gminy Żoliborz na ul. Słowackiego, w Mini Europie na

 Bonifraterskiej, przez internet w sklepie ekozakupy24.pl oraz  u producentów,  w sklepach ogólnopolskiej sieci Piotr i Paweł , ...

 

zdjęcia

ostatnia modyfikacja: 28 sierpnia 2012 drukuj artykuł